Oyun

Far Cry 5 Sistem Gereksinimleriyle Güçlü Sistemleri Bile Zorluyor

Yerli kardeşlerin imzasıyla çıkan ilk Far Cry, o dönemde sistemleri tam anlamıyla ağlatmasıyla meşhur olmuştu. Geçen zamanın ardından serinin isim hakkı Ubisoft’a geçse de grafik kalitesi ve fizik etkileşimi konusunda Far Cry serisi orta karar sistemleri hala üzmeyi başarıyor. Oyunun kendi sistem gereksiniminin yanı sıra bir de Denuvo, EasyAntiCheat ve VMProtect anti hile ve kopya koruma sistemleriyle donatılan yapım, işlemciye normalden daha fazla yük bindiriyor. Bu noktada oyunun minimum ve tavsiye edilen sistem gereksinimleri bile epeyce artıyor.

Yüksek Kapasiteli Depolama Alanı Olmazsa Olmazlardan

Uzun ve kaliteli ses dosyalarından oluşan diyaloglar, yüksek çözünürlüklü kaplamalar, animasyonlar ve yine yüksek çözünürlüklü ara videolar, yapımın sabit disk ve SSD’lerde kapladığı alanı arttırıyor. Oyunun ihtiyaç duyduğu depolama alanı boyutu bu nedenle 40 GB’a ulaşıyor. Hedefiniz, oyunun tüm güncellemeleri almasını sağlamak ve çıkan tüm ek paketleri oynayabilmekse elbette bundan daha fazla depolama alanına ihtiyacınız duyabilirsiniz. Hızlı açılış ve yükleme süreleri için mekanik disk yerine SSD kullanmanız yerinde olacaktır.

Sistem Belleği, Grafik Belleği ve İşlemci Performansı Etkiliyor

Yeni nesil oyunların akıcı çalışması için birden fazla değişken belirleyici oluyor. Örneğin sistem belleği, yeterli düzeyde olursa sabit diskin takas dosyaları için kullanım ihtimali ortadan kalkıyor ve yükleme ya da oyun esnasında dakikalar süren takılmalar ortadan kalkıyor. Oyunun hem minimum hem de önerilen sistem belleği tavsiyesi ise 8 GB olarak geçiyor. Gerçekleştirilen benchmarklarda ekran kartı bellek miktarının da akıcılıkta rol oynadığı ortaya çıkıyor. Ultra grafik ayarlarında açılan oyun; 900p çözünürlükte 2617 MB, 1080p çözünürlükte 2751 MB, 1440p çözünürlükte 3112 MB ve 2160p (4K) çözünürlükte 4004 MB ekran kartı belleği kullanıyor. Bu miktarda ekran kartı belleği olmazsa oyuncu, stutter olarak adlandırılan takılmalar ya da grafik ayarlarının belirli bir noktaya taşınamaması gibi sorunlarla uğraşıyor. Dolayısıyla oyunun minimum 2 GB bellekli ekran kartına ihtiyaç duyduğuna aldanmamalısınız.

İşlemci tarafında da durumlar, eski nesil bir bilgisayara sahip olanlar için iç açıcı değil. Zira çok çekirdekli işlemci kullanan ve yüksek frekans değerlerinde potansiyelini ortaya koyabilen oyun, yine gerçekleştirilen testlerde çift çekirdekli ve dört izlekli işlemcilerde performans düşüşü yaşıyor. Minimum sistem gereksinimlerinde bulunan ikinci nesil Intel Core i5 işlemci veya eşdeğeri veya önerilen sistem gereksinimlerindeki dördüncü nesil Core i7 işlemci ve eşdeğeri, oyunun hakkını verecektir.

Ekran Kartı Her Zamanki Gibi Sahnenin Yıldızı

Far Cry 5’in gerçekçi atmosferine kendini kaptırmak isteyenler, şüphe yok ki oyunu ultra grafik ayarlarında oynamak isteyeceklerdir. Tabii bunun için yüksek performanslı bir ekran kartı gerekiyor. Zira 1080p çözünürlükte NVIDIA GeForce GTX 1060 ekran kartı, 50 fps gibi değerlere imza atıyor. Saniyede 60 kare ve üzerini hedefleyenler için uygun çözümler ise GTX 1070 ve GTX 1080 gibi grafik kartları oluyor. NVIDIA’nın ilgili GPU’ları performansından kısmadan dizüstü bilgisayar için de kullanılabilir hale getirmesi, sevdiği oyunları dilediği her yerde özgürce oynamak isteyenleri memnun ediyor.

Geliştirdiği üst düzey oyuncu laptop modelleriyle Türkiye’deki oyuncuların yakından tanıdığı; Monster, Abra, Tulpar ve Semruk serisi bilgisayarlarıyla Far Cry 5’in sistem gereksinimlerine meydan okuyor. Intel’in sekizinci nesil işlemcilerinden gücünü alan modeller, NVIDIA’nın GTX 1000 serisi ekran kartlarıyla güç kazanırken ilgili modellerde yüksek kapasiteli RAM ve SSD’ler de bulunuyor. Bu sayede Far Cry 5 başta olmak üzere popüler tüm oyunlar, Monster oyuncu bilgisayarlarında akıcı olarak oynanabiliyor.

No votes yet.
Please wait...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir