Euro Truck Simulator 2 (ETS 2) Sistem Gereksinimleri

Monster Notebook  18 Ocak 2022

Oyun

Türk oyuncuları arasında popülerliği asla azalmayan Euro Truck Simulator 2 (ETS 2), yayımlanmasının neredeyse 10 yıl sonrasında bile hem tek kişilik oyun içeriğiyle hem de çevrim içi eşli oyun desteğiyle uzun yol şoförlüğü yapmak isteyenlerin gündeminde. Oyunun bu denli sevilmesindeki etkenlerden biri, yapımın esnek mod desteği sunması ve genişleme paketleriyle içeriğinin alabildiğine zenginleşmesi. Buna, oyunun başarılı Türkçe dil desteği ve düşük performanslı bilgisayarlarda da çalışabilmesi de eklenince, ETS 2, pek fazla oyuna kısmet olmayacak sadık bir oyuncu kitlesini çevresinde topluyor. Peki, oyunun sistem gereksinimleri nasıl? Güncel donanımlarla çift ya da üçlü monitör kurulumu eşliğinde ETS 2 oynanabilir mi? Gelin birlikte değerlendirelim. 

ETS 2 Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim sistemi: Windows 7
  • İşlemci: 2,4 GHz frekansında çalışabilen çift çekirdekli işlemci
  • Bellek: 4 GB
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTS 450 1 GB ya da Intel HD 4000 serisi dâhilî grafik işlemcisi
  • Depolama: 12 GB

ETS 2 Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • İşletim sistemi: Windows 7, 8,1 ve 10 işletim sistemi (64-bit)
  • İşlemci: 3,0 GHz frekansında çalışabilen dört çekirdekli işlemci
  • Bellek: 6 GB
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 760 2 GB
  • Depolama: 12 GB

ETS 2’yi Windows 7 ve Üstü İşletim Sistemlerinde Oynayabilirsiniz

2012’nin son aylarında yayımlanan ve dönemin işletim sistemlerine uygun şekilde dizayn edilen ETS 2, Windows 7 ve sonrasında gelen işletim sistemlerinde herhangi bir uyumsuzluk sorunu yaşatmadan çalışıyor. Ayrıca işletim sistemleri arasında oyunun performanslı çalışması noktasında da belirgin farklar bulunmuyor. Kısacası, arkadaşlarınızla kamyon konvoyları oluşturup kamyonunuzla dağ bayır dolaşmak, diğer yandan da yük taşımak istiyorsanız, işletim sistemi yenilemesi yapmanıza gerek yok.

Eski Nesil İşlemciler, Oyunun Akıcı Çalışmasına Engel Değil

Oyunun geliştiricisi SCS Software’in C++ dilinden yararlanarak hazırladığı Prism3D adlı oyun motoruyla can bulan ETS 2, çıktığı yılın da katkısıyla oldukça mütevazı sistem gereksinimlerine sahip. Bugün, popüler birçok oyunun akıcı çalışmasında büyük etkisi olan işlemci, ETS 2’de büyük bir önem taşımıyor. Oyunun minimum sistem gereksinimlerinde 2,4 GHz frekanslı bir çift çekirdekli işlemcinin oyun için yeterli olabileceği belirtiliyor. Ancak zaten bugünün bilgisayarlarında çift değil, dört çekirdekli işlemci bulmak bile hayli güç. Full HD (1080p) çözünürlükte işlemciyi %15-20 civarında kullanan oyunu deneyimlemek için zayıf bir işlemciniz varsa bile endişe etmenize gerek yok.

Sisteminizde Yüksek Miktarda RAM Bulunması ETS 2 Özelinde de Yararınıza

ETS 2, böylesi bir yapım için mümkün olan en az sistem gereksinimleri eşliğinde çalışıyor ancak bellek konusunda bazı katı sınırlar da çiziyor. Oyunun minimum sistem gereksinimleri tablosunda belirtilen 4 GB RAM, Windows 7 işletim sistemi için yeterli gelebilse de oyunu Windows 10’da oynamayı planlıyorsanız; işletim sistemi, arka plan uygulamaları ve ETS 2’nin 5 GB seviyesinin üstünde RAM kullandığını bilmenizde yarar var. Hatta ekran kartınızın gücü elverip oyunun çözünürlüğünü 4K (2160p) seviyesine taşırsanız, RAM kullanımı 8 GB düzeyinde geliyor. Bu nedenle sisteminizde en azından 8 GB RAM bulunması yararınıza olacaktır.

Modern Ekran Kartlarıyla Üçlü Monitörde ETS 2 Oynamak Hayal Değil

Sistem gereksinimleri noktasındaki mütevazılığından söz ettiğimiz ETS 2, Intel’in işlemcileri içinde yer alan yerleşik grafik işlemcilerle dahi keyifli bir oyun deneyimi yaşatabiliyor. Tabii hedefiniz, grafik açısından yapımı daha doyurucu kılan modlar eşliğinde kamyon şoförlüğü yapmaksa biraz daha güçlü ekran kartlarınızın olması gerekiyor. Çeşitli mod ve Steam atölye gereçleri sayesinde oyunu çoklu monitör kurulumunuzla oynamanızın önündeki tek engelse oyunu, 4K çözünürlükte çalıştırmanızı sağlayacak güçlü bir ekran kartı. Örneğin, NVIDIA GeForce RTX 3060 veya RTX 3070 gibi bir ekran kartınız veya bu ekran kartlarını içeren bir laptop’ınız varsa, yan yana konumlandırdığınız ekranlarınıza, kamyon kokpitinin tamamını sığdırabilir, oyun odanızda gerçekçi bir sürüş atmosferi yaratabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri Tablosundaki Depolama Miktarı Biraz Yanıltıcı

Geliştirici ekip SCS Software, yapımın alacağı güncellemelerle boyutunun artacağını muhtemelen kestirmiştir ama oyunun bu kadar uzun yıllar boyunca popüler kalıp güncelleme alacağını hesap etmemiş olabilir. Bu nedenle oyunun sistem gereksinimleri tablosundaki kullanacağı alana dair bilgi, 12 GB şeklinde belirtilmiş durumda. Ancak oyunu tüm mod ve eklentileri hariç tutup yükleseniz bile yapım sizden, bu yazının hazırlandığı tarih itibarıyla 12,2 GB alan istiyor. Buna eklenti, genişleme paketi ve modları eklediğinizde, oyunun kullanacağı depolama alanı doğal olarak artıyor. ETS 2 için bilgisayarınızda 20-30 GB depolama alanı ayırmanız yerinde olabilir.

Canavar Gibi Bir Bilgisayar ve Ekipmanlarla Yolların Fatihi Siz Olun!

Her ne kadar ETS 2, güçlü bir bilgisayar olmadan oynanabilse de yapımın tadı, güçlü bir bilgisayar, çoklu monitör kurulumu ve iyi bir oyun kontrolcüyle çıkıyor. Monster Notebook imzası taşıyan Abra, Tulpar ve Semruk serisi oyuncu bilgisayarlarının yanı sıra Aryond oyuncu monitörlerini, Pusat dock station’ı ve Pusat Pro Bluetooth gamepad’i edinerek ETS 2 konvoylarında başı çekebilir, yolların fatihine dönüşebilirsiniz.

 

Paylaş: