Half-Life: Alyx Tanıtımı ve İncelemesi

Monster Notebook  11 Temmuz 2020

Oyun

19 yaşındayım. Küçük bir çocukken bu yaşlarıma geldiğimde dünyanın daha güzel bir yer olacağı hayalini taşıyordum. Ama bu hayallerim yerini gelecek için duyduğum endişeye bıraktı. Az önce evime dönerken Combine askerleri tarafından yakalandım ve kurtarılıp kurtarılamayacağımı bilmiyorum. Artık korkmuyorum, başıma gelecek her şeye hazırım. Ama son nefesimi verene kadar mücadele etmeyi de sürdüreceğim.

2020’ye Damgasını Vuran Yapımlardan Biri

Adı daima oyun dünyasına getirdiği devrimsel yeniliklerle anılan Valve, 2000’lerin başlarında milyonlarca oyuncunun unutulmaz maceralar yaşamasını sağlayan bir oyun kataloğuna sahipti. Belki Steam’in yeni bir oyun yapmayı gerektirmeyecek derecede yeterli maddi kaynağı onlara sunabilmesi, belki de bilemediğimiz başka nedenlerle yarım bıraktıkları Half-Life serisi, unutulmaya yüz tutmuştu ki Half-Life: Alyx çıkageldi. Doğrudan doğruya VR sahiplerine yönelik hazırlanan oyun, bu defa Half-Life 2’nin veya Episode 2’nin devamı niteliğinde olmasa da anlatacağı iyi bir öyküsü var ve bunu çok başka ve çok başarılı biçimde yapıyor.

Alyx’in, Gordon Freeman’la tanışmadığı yıllarda, Half-Life 2’nin beş yıl öncesinde geçen oyun, özellikle ikinci oyunla zihnimizde yer eden atmosferi korumakla birlikte sanal gerçeklik teknolojisinin de etkisiyle bu atmosfere sayısız farklılık katıyor. Sanal gerçeklik başlığının etkisi ve Valve’ın oyun geliştirme konusundaki hünerleri sayesinde kendimizi City 17’nin bir parçası gibi hissediyoruz. İnsanlar, Combine askerleri, Headcrab’ler ve diğer tüm çevre unsurları Half-Life: Alyx’in, şimdiye kadar yapılan en başarılı VR oyunu olduğunu kulağımıza fısıldıyor.

Yapımda, senaryo işlenişi, olay kurgusu, çevre tasarımı kadar ses dizaynı ve üst düzey etkileşim de dikkat çekiyor. Gördüğünüz her şeye uzanabiliyor, oyun dünyasının durağan bir üyesi olarak değerlendirebileceğiniz kalem ve silgi sizin için oyun içinde ayrı bir oyun objesine dönüşüyor. Hatta oyunun ilerleyişine biraz ara verip sanal gerçeklik dünyasında çizim kabiliyetlerinizi keşfedebilmeniz bile mümkün oluyor.

Oyun Dünyasının Ayrıntıları Göz Kamaştırıyor

Valve’ın Source 2 oyun motorunu kullanarak hazırladığı Half-Life: Alyx, sizleri görkemli bir Half-Life dünyasıyla baş başa bırakıyor. Kimi zaman açık alanlarda Combine askerleriyle, kimi zamansa şehrin pek de görmek istemeyeceğiniz yerlerinde, karşılaşmak istemeyeceğiniz varlıklarla mücadele etmeniz gerekiyor. Oynanış, geleneksel Half-life oyunlarındakinden ve hatta FPS oyunlarından bir hayli farklı. Silahlarınız için cephane bulmanız, her zaman mümkün olmuyor. Bu nedenle mermilerinizi sayarak kullanmanız icap ediyor. Eski oyunlardaki gibi birkaç atış yaptıktan sonra yarım şarjörle reload yaparak kendinizi güvenceye alma ihtimaliniz de biraz zor, çünkü şarjörü değiştirdiğinizde mermileriniz de şarjörle birlikte gidiyor. Hikâyenin tahmin edilebilirlikten uzak yapısı sayesinde “vur vur ilerle” mantığından bir uzak durmanız, oyunu keyifle sürdürebilmeniz açısından önem kazanıyor.

Half-Life dünyasında bulmaca çözmeye alışkınız; ancak bu defa karşımıza çıkan bulmacalar, alışılageldiğimiz bulmacalardan epey farklılık arz ediyor. Yine VR özelliklerinden yararlanarak çözülen bulmacalarda takılırsanız, çevreyi biraz turlayıp ipuçları bulmanız gerekebiliyor. Ancak bulmacalar, senaryoyu baltalayacak derecede zorluk içermiyor. Yeni karakterlerle tanışacağınız oyunda, eski dostlara da denk geleceksiniz ki bu “eski dostlar” arasında, hâlâ kendisi hakkında tam bir bilgi sahibi olamadığımız G-Man de bulunuyor. Valve, bundan sonraki Half-Life oyununu ne zaman oyuncularla buluşturur bilmiyoruz ama G-Man hakkında biraz daha bilgi verirse serinin takipçileri olarak çok mutlu olacağımızı söylemeliyiz.

Senaryoyu takip ederek 6-7 saat içerisinde tamamlayabileceğiniz sıra dışı bir deneyim olan Half-Life: Alyx, bir oyundan çok daha fazlası olarak değerlendiriliyor. Grafiklerinden ses tasarım detaylarına, oynanışa getirdiği yeniliklerden Half-Life dünyasına kattıklarına dek pek çok noktasıyla oyuncuların gözünde farklı bir noktaya gelen yapımı, bir sanal gerçeklik başlığı edinir edinmez oynamanızı tavsiye ederiz.

Paylaş: