Türkiye’den Mekanların (Şehirlerin) Kullanıldığı 5 Oyun

Monster Notebook  29 Ekim 2020

Oyun

Yabancı bir film veya belgesel izlerken ülkemizdeki şehirlerin veya mekanların kullanılması içimizde sıcak bir duygu bırakıyor. Aynı durum oyunlar için de geçerli. Tamamı olmasa da belirli bölümleri Türkiye’de geçen çok sayıda oyun bulunuyor. Gelin, Türkiye’den mekanların kullanıldığı 5 oyuna yakından göz atalım.

1) Assassin’s Creed: Revelations

yüzyılda geçen Assassin’s Creed: Revelations, Türkiye’den mekanların kullanıldığı en önemli oyunlar arasında yer alıyor. İstanbul ve Kapadokya haritası ile gerçekçi bir şehir deneyimi sunan oyun, tüm detayları incelikle işliyor. Türkçe seslendirmelerin de bulunduğu Revelations’da, İstanbul Boğazı’ndan yüzerek karşıya geçmek, Galata Kulesi’ne tırmanmak, Topkapı Sarayı ve Aya Sofya gibi en ünlü tarihi yapıların etrafında dolaşmak mümkün oluyor. Tarihi yapılar, sokaklar, mekanlar ve özenle hazırlanmış detaylar, oyunu çok özel bir yere taşıyor.

2) Battlefield 1

Birinci Dünya Savaşı’nı konu alan ve en iyi FPS oyunları arasında gösterilen Battlefield 1’in belirli bir bölümü Çanakkale Cephesi’nde geçiyor. Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılan cephaneler ve silahlar, gerçeğe uygun olarak modelleniyor. Aynı özen mekân ve şehir tasarımı gibi zorlu süreçlerde de kendini gösteriyor. Çanakkale cephesini ayrıntılı olarak anlatan Battlefield 1, savaşın acımasız yanlarını tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor.

3) Driv3r

GTA serisiyle yakın bir rekabet içerisinde olan Driver, son oyunu ile oldukça kapsamlı bir İstanbul haritası sunuyor. Yeni oyunda beklediği ilgiyi göremeyen Driv3r İstanbul, Nice ve Miami şehirlerini içeren geniş bir haritadan oluşuyor. GTA 3, GTA: Vice City ve GTA: San Andreas oyunlarının gölgesinde kalan Driver 3, içerdiği çok sayıda eksik ve bug nedeniyle oyun tutkunlarını hayal kırıklığına uğratıyor. Watch Dogs’un atası olarak kabul edilen Driv3r, olumsuz detayları haricinde İstanbul atmosferini başarıyla yansıtıyor.

4) Uncharted 2: Among Thieves

İstanbul’dan Tibet’e kadar uzanan olay örgüsü, oldukça heyecanlı ve aksiyon dolu şekilde ilerliyor. Ancak Among Thieves’de, şehrin ve mekanların detayları konusunda, İstanbul temalı diğer oyunlara kıyasla oldukça özensiz davranıldığı görülüyor. İstanbul’da bir sarayda başlayan Uncharted 2: Among Thieves, İstanbul’u doğu diyarının köhne bir kasabası gibi ele alıyor.

5) Indiana Jones and the Emperor’s Tomb

Filmleri ile önemli bir hayran kitlesine ulaşan Indiana Jones serisi, yeni nesil oyunları ile de heyecana kaldığı yerden devam ediyor. 20. yüzyılın ortalarında geçen Indiana Jones and the Emperor’s Tomb, İstanbul temalı bölümleri ile öne çıkıyor. İstanbul’a gelen nazileri bulmaya çalışan Indiana Jones, olay ve mekân tutarsızlığı nedeniyle büyük bir hayal kırıklığına neden oluyor.

Paylaş: