Valheim Sistem Gereksinimleri

Monster Notebook  6 Eylül 2021

Oyun

Oyun dünyası her zaman sürprizlerle dolu. Beklendiği gibi çıkmayan, bug’larından oynanamaz durumda olan bazı oyunların ve çıkması heyecanla beklenip bilinmez bir tarihe ertelenen yapımların arasından sıyrılıp oyuncuları pek alışık olmadıkları türden bir hayatta kalma macerasına davet eden Viking temalı Valheim, böylesine sürprizlerden biri şüphesiz. Basit ama kötü olmayan grafikleri, çevrim içi eşli oyun mekaniklerini başarıyla kullanması, boss’ları ve tabii ki oyuncuların keşfettikçe daha da içine girdikleri oyun dünyası, Valheim’ın başarısının ardında yatan birkaç temel unsur. Yapıtın düşük konfigürasyonlu bilgisayarlarda bile akıcı çalışması ise bu denli geniş bir kitle tarafından sahiplenilmesinde etkili. Gelin, Valheim’ın sistem gereksinimlerine kısaca bir göz atalım.

Güncel Sayılabilecek Bir İşletim Sisteminiz Varsa Kafanız Rahat

Steam’de boy gösterdiği Şubat 2021’den bu yana Erken Erişim aşamasında bulunan Valheim, hem Microsoft imzalı hem de Linux ve Valve’ın SteamOS işletim sistemlerinde sorunsuz çalışıyor. Ancak Microsoft tarafında işletim sisteminizin en az Windows 7 64-bit olması öneriliyor. Elbette tavsiyemiz, oyunu Oyun Modu gibi bir özelliği de beraberinde getiren Windows 10 ile deneyimlemeniz yönünde. Böylece oyundaki kare/saniye değerlerini, düşük konfigürasyonlu bilgisayarınızda dahi daha kararlı hâle getirebilirsiniz.

Yüksek Frekans ve Çok Çekirdek Gerekliliği Valheim’da da Geçerli

Yeni nesil oyunlar artık öyle veya böyle, güçlü işlemciler istiyor. Karşılaştığınız AAA yapımların bu ihtiyaçlarını normal karşılıyor, bağımsız oyunların daha mütevazı olmasını bekliyor olabilirsiniz. Lakin Valheim, aynı anda 10 kişiye kadar oyuncunun eşli oynayabildiği -geliştiriciler 3-5 kişi öneriyor- PvE yapısında, çok oyunculu bir yapım. Bu, şu anlama geliyor. Hem diğer oyunculardan hem de çevredeki yapay zekâ destekli karakterlerden gelen veriler, işlemciye normalden fazla yük bindiriyor ve ortalamanın üstünde işlemciler bu hesaplamaların altından rahatça kalkabiliyor. Eğer son birkaç yıl içerisinde edindiğiniz oyuncu bilgisayarında en azından dört-altı çekirdekli Intel Core i5 veya muadili bir işlemci varsa oyunu işlemci kaynaklı darboğazlar olmadan oynayabilirsiniz.

Standart Büyüklükte RAM, Akıcı Bir Valheim Deneyimi İçin Şart

Tek kişilik oyunlarda, bilgisayarınızdaki geri kalan tüm donanımlarınız düşük konfigürasyonlu olsa da çevrim içi oyunlar için belli başlı bazı donanımlarınızın güncel standartları yakalamış olması gerekiyor. Aksi hâlde eşli oyun süreçlerinde anlamsız takılmalara, oyundan düşmelere ve benzeri sorunlara denk gelmeniz mümkün. Valheim da bugünün standardı sayılabilecek bir RAM miktarına, minimum sistem gereksinimleri tablosunda yer veriyor. Şayet sisteminizde 8 GB bellek varsa oyunu keyifle oynayabilirsiniz. Test için yapım çalıştırıldığında Full HD (1080p) çözünürlükte ve en düşük grafik ayarlarında 6 GB civarı, en yüksek grafik ayarlarında ise 6,5 GB civarı RAM kullanılıyor.

Eski Nesil Orta Düzey Ekran Kartları Oyunu Akıcı Çalıştırıyor

Giriş paragrafında da söz ettiğimiz gibi Valheim, az performanslı bilgisayarlarda da çalışabilecek şekilde tasarlanmış durumda. Bunu, yapımın piksel temelli grafiklerinden ve genel karakter/çevre detaysızlığından -bu kötü bir şey değil elbette- görebilirsiniz. Stilize bir grafik yaklaşımı olarak değerlendirebileceğimiz bu durum, ekran kartlarının yüksek çözünürlükte bile rahat nefes almasını sağlıyor. Örneğin, birkaç nesil öncesinin orta karar ekran kartlarından biri olan ve önerilen sistem gereksinimleri tablosunda kendine yer bulan NVIDIA GeForce GTX 1060, yapımı Full HD çözünürlükte ve en yüksek grafik ayarlarında, sahnenin kalabalıklığına da bağlı olarak 50 fps civarında çalıştırabiliyor. Grafik detay seviyesini düşürdüğünüzde bu değeri 90 fps’ye kadar çıkarabilmeniz mümkün.

Oyun Boyutu Reddit Başlıklarına Konu Oldu

Aynı yazı içerisinde kulaklarını ikinci defa çınlatacağımız yeni nesil oyunların alametifarikalarından biri, sizin de bildiğiniz üzere disklerde oldukça yüksek alan kaplamaları. Hatta bazı oyunlara gelen yamaların boyutu bile 40-50 GB’ları rahatlıkla bulabiliyor. Burada hem bir geliştirme dehası sergileyen hem de oyuncuları düşünen Iron Gate AB, Valheim’ın 1 GB disk alanına ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. İnsanlar bu duruma o kadar şaşırdılar ki bazı oyun siteleri, yalnızca bu konu üzerine yazılar yayımladı. Hatta Reddit’te bile çok sayıda başlıkta Valheim’ın neden ve nasıl 1 GB disk alanı istediğine dair pek çok gönderi var.

Canavarlara Karşı “Canavar” ile Mücadele Edin

Uçsuz bucaksız Viking diyarlarında dolaşırken karşılaşacağınız türlü çeşitli canavarlara karşı yalnız olduğunuzu düşünmeyin zira ellerinizin altında emrinize amade bir Canavar duruyor. Monster imzasını taşıyan Abra, Tulpar ve Semruk serilerinden bir oyuncu bilgisayarıyla yalnızca Valheim’ı değil, güncel tüm oyunları akıcı şekilde oynayabilir, düşmanlarınıza kök söktürebilirsiniz.

Valheim Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim sistemi: Windows 7 (64-bit) veya üstü, Linux veya SteamOS
  • İşlemci: 2,6 GHz frekansında çalışabilen dört çekirdekli işlemci
  • Bellek: 8 GB
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 950 2 GB ya da AMD Radeon HD 7970 3 GB
  • Depolama: 1 GB

Valheim Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • İşletim sistemi: Windows 7 (64-bit) veya üstü, Linux veya SteamOS
  • İşlemci: 3 GHz frekansında çalışabilen Intel Core i5 ve AMD Ryzen 5 işlemci
  • Bellek: 16 GB
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 3/6 GB veya AMD Radeon RX 580 4/8 GB
  • Depolama: 1 GB
Paylaş: