Sniper Elite 5 Sistem Gereksinimleri

Monster Notebook  26 Temmuz 2023

Oyun

Daha önce Monster Notebook Blog sayfalarına hem inceleme yazısıyla hem de geçmişten günümüze serisi ile konuk olan Sniper Elite 5, Nazi ordusundaki duygusuz askerlerin kalplerini kırıp röntgenlerini çekerek onları infaz etmek isteyen oyuncuların favorisi olmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz yılın ortalarında oyuncularla buluşan ve bugüne dek popülerliğinden pek bir şey yitirmeye Sniper Elite 5’i siz de oynamak istiyorsanız ancak oyunun sistem gereksinimlerine dair bir tahlil arıyorsanız, yazımız tam size göre. Haydi başlayalım!

Sniper Elite 5 İçin Eski İşletim Sistemleriyle Vedalaşma Vakti

Microsoft’un yaygın şekilde kullanılan 32-bit eski nesil işletim sistemlerinin bazı teknolojilere sahip olmaması ve donanım tarafında kısıtlı RAM desteklemesi, bu sistemlerin, oyun geliştiriciler tarafından yavaş yavaş saha dışına itilmesine neden oluyor. Sniper Elite 5 de yalnızca 64-bit güncel işletim sistemlerinde sorunsuz şekilde oynanabiliyor. Her ne kadar sistem gereksinimleri listelerinde yer verilmemiş olsa da oyunun, Windows 11’de de mükemmel şekilde çalıştığını belirtelim.

Savaş Alanları Sakinken İşlemci Kullanımı Kabul Edilir Düzeyde

Sniper Elite 5, hem tek başınıza oynayabileceğiniz yaklaşık 8 saatlik bir tek kişilik senaryo moduyla geliyor ve oyunun yapısı gereği, sürekli bir kapışma, kıran kırana çatışma yaşanmıyor. Bunun aksine Sniper Elite serisinin vazgeçilmez ismi Karl Fairburne’ü yönetip sizden habersiz olan Nazi askerlerini farklı şekillerde haklamanız gerekiyor. Bu süreç, işlemciye o kadar fazla yük bindirmiyor ve 1080 çözünürlükte, 6 çekirdekli işlemciler, %25 civarında çalışıyor. Ancak oyunun çok oyunculu modu, doğası gereği daha fazla işlemci kullanıyor, bunu hatırlatalım.

Sorunsuz Bir Oyun Süreci İçin 8 GB RAM Yeterli Değil

Esasen tam bir açık dünya formuna sahip olmasa da oyunun akışı içinde oyuncunun kendisini bir açık dünya oyunu oynuyor gibi hissetmesini sağlayan Sniper Elite 5, sistem belleğini yüksek oranda kullanıyor. İşletim sistemi, arka plan uygulamaları ve oyun çalışırken RAM tüketimi, 1080p çözünürlükte ve yüksek grafik detay seviyesinde 10 GB düzeyine yaklaşıyor. Çözünürlük artırıldığında ise bu değer daha da artıyor. Bu nedenle bilgisayarınızda en azından 12 GB ve mümkünse 16 GB RAM bulundurmanız gerekiyor.

En Yüksek Ayarlarda Oynamak, Güçlü Kartlarla Mümkün

Geliştirici ekibin sistem gereksinimleri listelerine bilinçli olarak herhangi bir ekran kartı belirtmeden, temel bazı özellikler yazdığı sizin de dikkatini çekmiş olabilir. Hatta önerilenler listesindeki 6 GB VRAM’li ekran kartı, aklınıza NVIDIA GeForce GTX 1060 veya GeForce RTX 2060 gibi kartları getirebilir. Eğer oyunu, 1080p çözünürlükte ve “ultra” grafik kalitesi ayarında oynamayı düşünüyorsanız, böylesi bir oyun oturumundan GeForce RTX 2060 alnının akıyla çıkabiliyor fakat GeForce GTX 1060, “yüksek” grafik kalitesi ayarlarında 60 fps hedefine ulaşabiliyor. Niyetiniz daha yüksek çözünürlükler ve maksimum görsel kalite ise daha güçlü kartlar edinmeli veya bu ekran kartlarını içeren canavar oyuncu bilgisayarlarına yönelmelisiniz.

Oyunun Kapladığı Alan Sizi Biraz Şaşırtabilir

Çıkış yaptığı dönem itibarıyla sistem gereksinimleri listesine uygun bir boyutta olan ancak aldığı güncellemeler sonunda boyutu giderek artan Sniper Elite 5, bu yazının hazırlandığı hafta itibarıyla diskte 112,73 GB yer kaplıyor. Oyuna dair diğer tüm eklentileri de kütüphanenize eklerseniz, yapımın, diskinizde daha fazla alan işgal edeceğinden şüpheniz olmasın.

Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim sistemi: Microsoft Windows 10 (64-bit)
  • İşlemci: Intel Core i3-8100 ya da AMD eş değeri
  • Bellek: 8 GB
  • Ekran kartı: DirectX 12 destekli ve 4 GB VRAM’li ekran kartı
  • Depolama: 85 GB

Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • İşletim sistemi: Microsoft Windows 10 (64-bit)
  • İşlemci: Intel Core i5-8400 ya da AMD eş değeri
  • Bellek: 16 GB
  • Ekran kartı: DirectX 12 destekli ve 6 GB VRAM’li ekran kartı
  • Depolama: 85 GB
Paylaş: